(Anolis vodní)
Anolis vermiculátus se vyskytuje na Kubě zejména v provincii PINAR DEL RIO a podél CORDILLERA GUANIGUANICO.
Zde žije blízko vodních toků na keřích, stromech, kamenech a skalkách. I když žije spíše v šeru pod příkrovem pralesa tak se vyhřívá v odpoledních hodinách, kdy je největší teplota a to na kamenech a větvích blízko vody. Jak už z názvu napovídá je to mistr v plavání a potápění. Anolis vermiculatus má jemné ošupení a hlava je viditelně protažená. Zbarvení je u samce hnědo zeleně mramorované s příčnými černými pruhy břišní strana je špinavě bílá a mají modrozelené oči a dorůstá max. 40 cm ale z pravidla kolem 35cm. Samice jsou vybarvené do hněda od samce se, ale liší tím, že jim zůstává mladistvé zbarvení to jsou bílé proužky, ale někdy mohou být světle hnědé. Nachází se na hřbetě, hlavě a začíná u kořene ocasu a prochází podél těla kolem zadních končetin. Samice dorůstají do 25cm. Podle samce jsou drobnější na přiklad jako u Anolis garmani. V přírodě má samec teritorium na němž žije s několika samicemi. Samci si svoje teritoria brání. Samice kladou obvykle jedno vejce. Může se stát že i dvě. Vejce měří zhruba1.5x1cm. Mláďata se líhnou začátkem léta až do podzimu. Měří okolo 7 cm a dospívají do jednoho roku.
V přírodě se živí různým hmyzem, rybami, slimáky, žížaly, obojživelníky, jinými druhy anolisů.
Zvláštností je, že Anolis vermikulátus patří k jednomu ze dvou druhů u kterých není vyvinut krční lalok jako u ostatních ze zástupců podčeledi Anolinae. Dále mají na hlavě dobře viditelné paritetální oko. Při chycení tenhle anolis vydává pištiví zvuk.
Chov
Než se rozhodneme si pořídit Anolisa vermicultus měli by jsme si promyslet pár věcí.
A. Ten to anolis není pro začátečníky, ale spíše pro teraristy co už mají zkušenosti.
B. Anolis žije skrytě takže ho v teráriu neuvidíte tak často neboť většinou po příchodu do místnosti kde je umístěn se schovává. Po vašem spatření se může stát, že se lekne a začne běhat po celém teráriu jak šílený. Potom je lepší na chvilku z místnosti odejít, aby se uklidnil.
C. Terárium by mělo byt umístěno na klidném místě kde se moc nepohybujeme.
D. Pokud vás toto neodradí a rozhodnete se anolise pořídit tak tu bude jeden zádrhel. Není moc lidí co je rozmnožují. A cena je od tisíce a výš.
Pokud máme všechno rozmyšleno tak si teď řekneme jak zařídit vše potřebné.
Terárárium
Terárium je orientované na výšku pro pár 60x60x100 nebo pro skupinu 100x80x100, ale klidně i větší! Dále bude v teráriu důležitý vybudovat bazén. Měl by zabírat přes 1/3 dna a na výšku tak, aby se zde anolis mohl úplně ponořit. Kraje bazénku potřeme černým aquaristickým silikonem a nalepíme na něj kamínky, aby anolisové mohli dobře vylézt z bazénku. Vytápění bazénku topným tělesem není potřeba anolisové žijí v horách kde jsou řeky studené. Dále filtr muže být, ale já ho nepoužívám mám bazénky udělané tak, že je můžu z terária vyjmout a vyčistit během chvilky. viz obr.
Vybudovaní vodopádu taky nemusí být na škodu, ale to už záleží na chovateli jak se rozhodne.Vybudování zadní stěny (korkové platy, polystyren potažený lepidlem na kachličky nebo potřený černým silikonem posypaný lignocelem atd.)
Větrání a vlhkost:
Větrání musíme udělat tak, abychom neměli v teráriu zatuchlý vzduch, ale ani nevznikal stálý průvan.viz horní obrázek. Vlhkost by měla být jak přes den tak noc kolem 80-90%.
Teplota a osvětlení:
Anolisům by se přes den měla teplota pohybovat tak, aby v horní části terária bylo zhruba 30 stupňů celsia a postupně ke dnu terária teplota klesala až na 23stupnů celsia v noci by teplota potom měla být 18 -22 stupňů celsia. Na osvětlení nejsou nároční. Stačit zářivka s podílem UVB 5% a pokud je nainstalovaná uvnitř terária tak nám ho i vytápí na požadovanou teplotu. Samozřejmě je to myšleno pokud máme v místnosti s teráriem teplo. Já mám v místnosti i jiná terária, která mě místnost vytápí takže se mě teplota odpoledne v místnosti pohybuje okolo 27 stupňů celsia, proto mě stačí pouze na výtop zářivka.Pokud je v místnosti chladno tak nainstalujeme samozřejmě žárovky nebo bodovku pro vytápění abychom docílili požadovanou teplotu.
Vybavení terária:
Větve umístíme v teráriu jak vodorovně tak i svisle aby sahaly i na vodní hladinu dále můžeme do bazénku umístit kořen, ale musíme ho zabezpečit tak, aby nehrozilo, že zvíře zavalí. Celé terárium osázíme rostlinami jak umělými tak živými. Já používám živé rostliny (photos, bromelie atd.) Vodní rostliny nepoužívám. Spíš bych doporučil rostliny typu co plavou na hladině nebo jávský mech. Podestýlku používám říční kamínky vel. 1×2 cm neboť lignocel a rašelna se lepí na mokrá těla anolisů když lezou z vody a muže se jim dostat do očí potom jsou z toho záněty očí atd.
Potrava a vitamíny:
Krmný hmyz obalujeme ve vitamínech já používám Reptivite od firmy Zoomeds a vápenec s minerály a vitamíny od pana Kročka (Rainforest) oba tyhle vitamíny skvěle drží na hmyzu.
Anolisi krmím zejména cvrčkami a sem tam sarančatami, které volně vypouštím do terárka neboť tyhle anolisové z pinzety nežerou. Určitě by si vzali i šváby, ale z důvodu možného uniku je-mi nekrmím. Dále samci by byli schopni pozřít holátko, ale to jsem nezkoušel. Dále mám v bazénku rybky (paví očka a mečovky), ale anolisové jim moc pozornosti nevěnují spíše bych řekl, že by je lovili v případě že by dlouho nežrali.
Rozmnožování a odchov mláďat:
Mláďata se líhnou zhruba po 45 až 60 dnech. Odchovávám je zvlášť při stejných podmínkách jako dospělé. Terárko mají 25 x 25 x 25. Podestílka je ubrousek, miska s vodou a větve a photos. Potravu začínájí přijimat zhruba za 3-4 dny. Krmím cvrčkama odpovídající velikosti. Mláďata rostou ze začatku velmi rychle.