Anolis bartschi

Anolis bartschi

Tento anolis pochází z Kuby. Z malé oblasti provincie Pinar del Rio a v pohoří Sierra de los Órganos

Žije v blízkosti skal a jeskyní a vody. Na denním světle se chvilku vyhřívají jen samci neboť tihle anolisové žijí spíše pod příkrovem pralesa . Samci mají teritoria z několika samicemi. Anolisové mají velmi jemné ošupení a jsou jakoby průhlední. Samec je zbarven světle hnědě a má na bocích těla takové zlaté mramorování. Na hlavě u očí mají modrou skvrnku, která se jim táhne až na krk. Samci mají krční lalok jen naznačen. Dorůstají délky 25cm z toho velká část délky připadá na ocas. Samice jsou od samce o něco menší mají okolo 20 cm a opět velká část délky připadá na ocas. Samice si zachovávají mladistvé zbarvení to jsou tři proužky na hřbetě a po bocích jinak samice je zbarvená do hněda. V přírodě se živí různým hmyzem a malými obratlovci.

Terárium

Anolisi chováme pouze v páru neboť když jedna ze samic začne klást vejce tak začne druhou samici napadat a to i v celkem dost velkém teráriu. Proto pár anolisů umístíme do terária minálně 30 x 40 x 40 cm. Jako substrát použijeme směs písku a rašeliny 1:1 ve výšce 10 cm a jednom koutě udržujeme stále vlhký. Terárium hustě osázíme rostlinami (photos, bromelie atd.) Teplotu okolo 27 -30 stupňů celsia  s nočním poklesem 20-24 stupňů celsia vlhkost vzduchu udržujeme rosením několikrát denně na hodnotu 80%.  
 

 Krmení   

 
 Krmný hmyz obalujeme ve vitamínech. Já používám Reptivite od firmy Zoomeds a vápenec s minerály a vitamíny od pana Kročka (Rainforest), oba tyhle vitamíny skvěle drží na hmyzu.

Anolisi krmím zejména cvrčkami přiměřené velikosti, které volně vypouštím do terárka nebo krmím i z pinzety.

Rozmnožování

 
 Samice klade v intervalech 2 snůšky do měsíce po jednom vejci. Velikost vejce je 1cm x 0,5cm  A klade od jara do podzimu. Pro snůšku si vybere v hodné místo a zde klade všechny snůšky zdravá vejce jsou sněhově bílá a mají pružný obal v průběhu inkubace zvětší svůj objem vejce mužem inkubovat i v teráriu nebo přemístíme do inkubátoru kde se zhruba za 60 dní líhnou mláďata 5-6 cm velká. Mláďata odchovávám jednotlivě v malých teráriích. A krmím je zpočátku octomilkami a malými cvrčky. Každou potravu obalím ve vitamínech. Dospívají zhruba v 1 roce ale kvalitní vejce začínají samice klást až 15 měsíců.

 

Komentáře nejsou povoleny.